Opis rasy - Shih Tzu

Niezwykle towarzyski, niezależny i elegancki piesek.

Grupa FCI:IX psy ozdobne i do towarzystwa
Kraj pochodzenia:Tybet
Waga:4,5-9 kg
Długość życia:10-16 lat
Umaszczenie: biały, czerwony, czarny, beżowy i miodowy oraz połączenie dwu- i trzykolorowe
Najważniejsze cechy charakteru:towarzyski, niezależny, inteligentny, wesoły, pewny siebie, uparty, zabawny

Shih tzu to bardzo dostojne i eleganckie psy. Swojego Opiekuna kochają nad życie i chodzą za nim krok w krok. Uwielbiają mu towarzyszyć wszędzie, więc podróż samochodem lub pociągiem nie jest dla nich problemem. Charakterystyczna jest ich niezależność i arogancki styl bycia, więc naukę trzeba rozpocząć bardzo wcześnie. Są bardzo towarzyskie, uwielbiają poznawać nowych ludzi i zwierzęta, ale bywają uparte i obrażalskie. Lubią gdy wszystko idzie po ich myśli, jeśli tak nie jest potrafią okazać swoje niezadowolenie.

Przyjazny dla dzieci:
3 5 łapki
Uwielbiają dzieci, w zabawie są bardzo delikatne. Jednak ze względu na niewielki rozmiar, dla bezpieczeństwa psów, każda zabawa powinna się odbywać pod kontrolą.

Przyjazny dla innych zwierząt:
4 5 łapki
Świetnie czują się w grupie psów. Akceptują inne zwierzęta w swoim otoczeniu. Oczywiście warunkiem jest odpowiednia socjalizacja w wieku szczenięcym

Łatwość w nauce: 
3 5 łapki
Szybko się uczą i zapamiętują komendy. Jeśli poświęci im się czas na początku, dadzą przyszłemu Właścicielowi wiele radości. Trzeba być konsekwentnym i pamiętać, że są niezależne, a często również uparte. Dobrze znaną komendę zdarza im się zignorować.

Potrzeba ruchu:  
3 5 łapki
Psy są szczególnie ruchliwe i pobudliwe w wieku szczenięcym i wczesnym wieku dojrzałym (do około drugiego roku życia). Z czasem ich energia i wigor ulatują i stają się nieco bardziej poważne i dostojne.

Skłonność do szczekania:
4 5 łapki
Zdarzają się osobniki bardzo szczekliwe. Z uwagi na dosyć uparty charakter, mogą sygnalizować szczekaniem, że coś im się nie spodobało lub czegoś bardzo chcą. Na początku często sprawdzają na ile mogą sobie pozwolić. Odpowiednie wychowanie od szczenięcia oraz konsekwencja, znacznie ograniczy tę cechę.

Zachowanie w grupie psów:
4 5 łapki
Są bardzo dobrze nastawione do nowo poznanych psów. Dorosłe shih tzu preferują spokojny tryb życia, więc przebywanie z młodymi, aktywnymi psami, może je denerwować. Pilnują harmonii w grupie. Mogą bronić zasobów, ale nie starają się zawłaszczyć terytorium. Najlepiej dogadują się ze spokojnymi i delikatnymi rasami.

Pielęgnacja: 
comb 3 3
WŁOSY:
Piękna szata wymaga częstej pielęgnacji i wizyt u groomera. Jeśli pozostawimy długi włos, najlepiej jeśli pies będzie rozczesywany 1-2 razy dziennie. Przy regularnym strzyżeniu, wystarczy 1-2 razy w tygodniu. Równie ważne są kąpiele, co 1-3 tygodni.

OCZY: Szczególną uwagę trzeba zwrócić na oczy, które powinno się przemywać 2 razy dziennie i pilnować, żeby okolica pod oczami była sucha.

USZY: U shih tzu łatwo o infekcje, więc włosy rosnące w uszach, powinny być regularnie usuwane (może to zrobić groomer lub weterynarz)

Zdrowie:
3 5 łapki
Są to delikatne pieski. Często występują choroby skóry, alergie i choroby oczu. Z uwagi na krótką kufę, trzeba uważać podczas upałów. Mają skłonności do udarów słonecznych.
Shih tzu mają budowę brachycefaliczną  (krótka kufa, szeroki i spłaszczony pyszczek), która może powodować różne schorzenia i utrudniać oddychanie. Dosyć często występuje przerośnięte podniebienie miękkie i zbyt wąski nos. W takim przypadku zaleca się przeprowadzenie zabiegów skrócenia podniebienia miękkiego i rozszerzenia nozdrzy. Specyficzna budowa czaszki i duże oczy shih tzu, wpływają również na problemy z oczami (dwurzędowość rzęs, niedrożność kanalika łzowego, podwinięcie brzegu powieki). Ryzyko chorób można zminimalizować wybierając dobrą hodowlę.

Częste choroby: dwurzędowość rzęs, niedrożność kanalika łzowego, autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, entropium (podwinięcie brzegu powieki), niedoczynność nadnerczy, niedorozwój zastawki trójdzielnej, niewydolność nerek, udar cieplny ,zwężenie nozdrzy, infekcje uszu, przepuklina pępowinowa

Na co zwrócić uwagę przed zakupem szczenięcia:
- Czy hodowla jest zarejestrowana w ZKWP (Związek Kynologiczny w Polsce)
- Czy w hodowli nie ma wielu modnych ras psów (Dobre hodowle mają 1-2 rasy psów)
- Czy hodowca pozwala na wcześniejszą wizytę zapoznawczą w hodowli,
- Jakie są warunki, w których przebywają zwierzęta (przebywają w kojcach, czy w domu)
- Czy matka i ojciec szczeniąt dają się pogłaskać i nie są agresywne
- Czy matka ma powyżej 2 lat oraz czy ma szczenięta maksymalnie raz w roku
- Czy rodzice szczenięcia oraz inne psy w hodowli są zdrowe i zadbane.
- Czy szczenię było zaszczepione i odrobaczone (należy sprawdzić wpisy w książeczce zdrowia psa)
- Czy hodowca przeprowadza socjalizację szczeniąt (przyzwyczaja do różnych ludzi, hałasów)
- Czy hodowca chce podpisać umowę regulująca zakres odpowiedzialności i obowiązków obu stron
- Czy szczenię, które jest wydawane ma przynajmniej 8 tygodni.
- Czy szczenię nie ma przepukliny pępowinowej, która może być operacyjna.

Podsumowanie:
Shih tzu idealnie pasuje do rodziny, która preferuje spokojny tryb życia. Doskonale dogada się z dziećmi i innymi zwierzętami. Nie będzie się dobrze czuł w otoczeniu hałasu i krzyków oraz z bardzo aktywną rodziną. Lubi długie, spokojne spacery. Jednak w gorące dni, najchętniej zostaje w domu. Jest bardzo wrażliwy na wysokie temperatury, niestety u tej rasy często występuje udar słoneczny. Świetnie się czuje zarówno w mieszkaniu jak i w domu. Ma włos, a nie sierść, więc może być pupilem alergików. Pielęgnacja zajmuje dużo czasu i jest dosyć uciążliwa, więc świetnie sprawdza się regularne strzyżenie. W razie wątpliwości, nasi specjaliści chętnie pomogą w wyborze rasy.  Zadzwoń +48 884 844 000


Blog