Jak chronić psa przed kleszczami

Borelioza, babeszjoza, pokleszczowe zapalenie opon mózgowych. Choroby bardzo groźne dla człowieka, przenoszone głównie przez kleszcze, stanowią ogromne zagrożenie również dla naszych czworonożnych przyjaciół. The Warsaw Pethouse wraz z dr Kamilą Poleniewicz i dr Maciejem Wątrobą z przychodni weterynaryjnej Animal Care Center w Wilanowie, radzą, na co zwracać uwagę i co robić, aby zadbać o zdrowie i życie Twojego psa.

Częstotliwość występowania chorób odkleszczowych w ostatnich latach znacząco wzrosła. Dzisiaj babeszjoza stanowi jedną z częściej występujących chorób pasożytniczych psich pacjentów lecznic. Nie wolno jednak zapominać, że kleszcze są nosicielami nie tylko babeszji, ale także innych, bardzo groźnych chorób takich jak: borelioza, anaplazmoza, erlichioza. Choroby te nie przebiegają tak spektakularnie jak babeszja, często występują bezobjawowo lub dają wiele niespecyficznych objawów. Tegoroczne badania wykazały, iż ponad 50% kleszczy na terenie lasu kabackiego jest nosicielem boreliozy - niebezpiecznej także dla ludzi.

kleszcz
Babeszjoza jest chorobą, która nieleczona prowadzi do śmierci zwierzęcia. Objawy choroby pojawiają się zwykle 10 do 14 dni od ugryzienia kleszcza. Klasycznymi objawami choroby są silna apatia, wysoka temperatura, ciemny kolor moczu, brak apetytu. W ostatnich czasach obserwujemy jednak występowanie niespecyficznych objawów dla choroby takich jak: wymioty z biegunką, brak podwyższonej temperatury i ciemnego zabarwienia moczu, co może opóźniać rozpoznanie choroby. Niemniej jednak prawie zawsze występuje apatia. Pozostałe choroby odkleszczowe manifestują swoje objawy po dłuższym okresie od ukąszenia. Objawy są bardzo niespecyficzne - od gorączki poprzez bóle stawów, niechęć do ruchu, a także objawy ze strony przewodu pokarmowego czy zaburzenia neurologiczne. Obecnie na rynku dostępne są szybkie testy diagnostyczne pozwalające na wykrycie tych chorób w krótkim czasie - do badania potrzebujemy tylko kilku kropel krwi.

kamila i maciejJak powszechnie wiadomo, lepiej zabezpieczać niż leczyć - dlatego obecnie na rynku istnieje cała gama preparatów zabezpieczających naszych pacjentów przeciwko kleszczom. W klinikach weterynaryjnych znajdziesz duży wybór preparatów typu spot-on, obróż czy tabletek.
Błędne jest myślenie, iż psy łapią kleszcze tylko w lasach, ewentualnie na terenach łąkowych oraz trawiastych - nawet krótki spacer po osiedlowych trawnikach może spowodować, że pies wraca do domu z kleszczami.

Im krócej wbity w zwierzę kleszcz znajduje się w psie, tym mniejsze jest ryzyko zakażenia chorobami odkleszczowymi. SKJOLD ekologiczny olej przeciw insektom dla psaDokładnie oglądamy całego psa- także miejsca ciężko dostępne- czasem kleszcze wbijają się w przestrzenie międzypalcowe, czy nawet dziąsła. Należy tez pamiętać, że w związku ze zmieniającym się klimatem i lekkimi zimami, kleszcze potrafią żerować cały rok - są nam znane przypadki, kiedy w styczniu usuwaliśmy z psa 14 opitych kleszczy - dlatego bardzo istotne jest, żeby zabezpieczać psy przez cały rok. PORADNIK:
1. Nie lekceważ nawet drobnych odstępstw od normy w zachowaniu swojego pupila, zwłaszcza jeśli w ostatnim czasie pies został ugryziony przez kleszcza.
2. Zabezpieczaj regularnie swojego pupila przed kleszczami preparatami typu spot-on, obrożami czy tabletkami. Twój weterynarz pomoże Ci w wyborze najlepszego rozwiązania.
3. Dokładnie sprawdź skórę swojego psa po każdym spacerze. To tylko 3-5 minut.
4. Zakup szczypce do wyciągania kleszczy.
5. W przypadku ugryzienia psa przez kleszcza, udaj się do weterynarza i poproś o wykonanie badań, które wykluczą ryzyko chorób odkleszczowych. Nie wyrzucaj kleszcza! Włóż go do szczelnego opakowania i przekaż weterynarzowi.

Blog