Opis rasy - buldog francuski

Bardzo wesoły, towarzyski i ciekawski piesek.

Grupa FCI:IX psy ozdobne i do towarzystwa
Kraj pochodzenia:Francja
Waga:8-14 kg
Długość życia:10-12 lat
Umaszczenie: pręgowany, płowy, pręgowany z białymi znaczeniami, płowy z białymi znaczeniami
Najważniejsze cechy charakteru:towarzyski, niezależny, wesoły, pewny siebie, uparty, czujny

Buldogi francuskie to niezwykle wesoła rasa, bardzo mocno przywiązują sie do swojej rodziny. Są bardzo towarzyskie, więc pragną być z ukochanym Opiekunem w każdym miejscu. Uwielbiają być w centrum uwagi i wymagają zainteresowania ze strony członków rodziny. Swoim zachowaniem rozbawią największego smutasa. Trzeba wiedzieć, że niestety jest to jedna z najbardziej chorowitych ras. Większość psiaków, które poznaliśmy miała alergię i wymagała częstych wizyt u weterynarza, więc każdy kto wybrał tę rasę, powinien być świadomy ich podatności na choroby. 

Przyjazny dla dzieci:
3 5 łapki
Buldożki są energicznymi psami, więc w trakcie zabawy nie są zbyt delikatne. K
ażda zabawa z dziećmi powinna się odbywać pod kontrolą rodziców. Nawet w jednej rasie jedne osobniki są bardziej cierpliwe i dzieci mogą sobie z nimi na więcej pozwolić a inne są bardziej drażliwe lub delikatne i szybciej się denerwują. Dobry hodowca pomoże dobrać charakter szczeniaka do konkretnej rodziny. Pamiętajmy, że w pierwszej kolejności dzieci trzeba nauczyć jak bawić się z psem. 

Przyjazny dla innych zwierząt:
2 5 łapki
Buldożki są energiczne, ale również odważne i zadziorne. Bardzo lubią towarzystwo innych psów. Samce mają jednak skłonność do wszczynania bójek z innymi psami, szczególnie gdy są niewykastrowane. 
Suczki są zdecydowanie łagodniejsze i rzadko przejawiają zachowania agresywne. Decydując się na więcej buldożków w domu, lepiej wybierzmy zwierzaki przeciwnej płci lub suczki. Dwa samce mogą się z sobą nie dogadać. Najważniejsza jest odpowiednia socjalizacja w wieku szczenięcym. 

Łatwość w nauce: 
3 5 łapki
Buldożki to często uparciuchy, dlatego trzeba być konsekwentnym. Będą sprawdzać na ile mogą sobie pozwolić. Nauka sprawia im przyjemność, bo wiąże się to z kontaktem z Opiekunem i smacznymi nagrodami. U tej rasy często spotyka się problem z lękiem separacyjnym, dlatego od pierwszych dni w domu warto nauczyć psa spokojnego zostawania samemu. 

Skłonność do szczekania:
2 5 łapki
Generalnie buldożki nie są szczekliwe. Jednak psy z lękiem separacyjnym, mogą głośno protestować przed pozostawieniem ich samych w domu. Szybko mogą nauczyć się, że szczekaniem mogą uzyskać uwagę Opiekuna. Odpowiednie szkolenie i konsekwencja od samego początku zapobiegnie problemom w przyszłości. 

Zachowanie w grupie psów:
3 5 łapki
Bardzo lubią towarzystwo innych psów. Jednak z uwagi na mocny charakter, zdarzają się bójki z innymi psami. Najlepiej dogadują się z dużymi, aktywnymi, ale zrównoważonymi psami. Nie są zbyt delikatne, więc zabawa z mniejszymi psami jest ryzykowna. Ich "chrumkanie" często jest odbierane przez inne psy jako warczenie, co może powodować konflikty między psami. Bardzo ważne, aby od pierwszych miesięcy rozpocząć socjalizację z innymi psami. W przypadku samców najlepiej, aby odbywało się to pod okiem behawiorysty.

Pielęgnacja: 
comb 3 3
SIERŚĆ:
 Buldożki francuskie nie wymagają częstej pielęgnacji. Wystarczy gumowa szczczotka lub rękawica i trochę czasu 1-2 razy w tygodniu. Potem można przetrzeć go wilgotnym bawełnianym ręcznikiem lub chusteczkami do pielęgnacji. Sierść jest drobna, ale dosyć twarda, więc trudno ją usunąć z dywanów i tapicerki. Buldożka kąpiemy w miarę potrzeby, najlepiej w szamponie dla alergików. Proponowany naturalny szampon znajdziesz tutaj -> SZAMPON DLA ALERGIKÓW

OCZY: Szczególną uwagę trzeba zwrócić na oczy i fałdę pod nimi. Powinno się je przemywać 1-2 razy w tygodniu specjalnymi preparatami.

USZY: Należy regularnie kontrolować stan uszu. Do pielęgnacji wystarczy wacik i płyn dostępny u weterynarza lub w sklepie zoologicznym.  ZĘBY: Psy z krótkim pyszczkiem są bardziej narażone na odkładanie się kamienia nazębnego. Dlatego poza regularnym sprawdzaniem stanu uzębienia, zęby należy czyścić 1-2 razy w tygodniu. Idealnym narzędziem do czyszczenia kamienia nazębnego, dające jednocześnie psiakowi niesamowitą radość znajdziesz tutaj -> LINK DO NATURALNYCH GRYZAKÓW DLA BULDOŻKA

POZOSTAŁE:  Z racji tego, że buldogi nie sięgają do swoich narządów intymnych i nie dbają o nie po swojemu, musimy im w tym pomagać. 

Podatność na choroby:
5 5 łapki
Buldożki francuskie to bardzo wrażliwe psiaki. Często występują choroby skóry, alergie i choroby oczu. Z uwagi na krótką kufę, trzeba bardzo uważać podczas upałów. Mają skłonności do udarów słonecznych.
Buldożki mają budowę brachycefaliczną  (krótka kufa, szeroki i spłaszczony pyszczek), która może powodować różne schorzenia i utrudniać oddychanie. Często występuje przerośnięte podniebienie miękkie i zbyt wąski nos. W takim przypadku zaleca się przeprowadzenie zabiegów skrócenia podniebienia miękkiego i rozszerzenia nozdrzy. Specyficzna budowa czaszki i duże oczy wpływają również na problemy z oczami i podatność na uszkodzenie rogówki. Buldog francuski miewa skłonności do chorób kręgosłupa, które w podeszłym wieku mogą prowadzić do niedowładów kończyn. Zdarzają się ruchome rzepki kolanowe, problemy z sercem, uchyłki przełyku i choroby nowotworowe. Ryzyko chorób można zminimalizować wybierając dobrą hodowlę.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem szczenięcia: 
Trzeba być czujnym przy wyborze odpowiedniej hodowli. Związek Kynologiczny w Polsce, nie uznaje umaszczenia niebieskiego, czekoladowego oraz merle. W tym przypadku umaszczenie psa wiąże się z jego zdrowiem. Najpierw wyjaśnię czym jest niebieski kolor i skąd się bierze – tak naprawdę nie jest to niebieski a po prostu rozcieńczony czarny pigment do tego stopnia, że daje nam efekt wizualny w postaci koloru szarego. Psy o takim umaszczeniu chorują na genetyczne choroby skórne m.in. nadmierne łysienie,  łamliwość i wypadanie włosów oraz przewlekłe zapalenie skóry. Niestety nieuczciwi hodowcy często sprzedają te psy jako unikatowe, zawyżając cenę szczeniąt i nie informując o konsekwencjach.

Należy sprawdzić:
- Czy hodowla jest zarejestrowana w ZKWP (Związek Kynologiczny w Polsce)
- Czy hodowla proponuje również sprzedaż o umaszczeniu niedopuszczalnym przez ZKwP (niebieskie, czekoladowe, merle)
- Czy hodowca przeprowadza socjalizację szczeniąt (przyzwyczaja do różnych ludzi, hałasów)
- Czy w hodowli nie ma wielu modnych ras psów (Dobre hodowle mają 1-2 rasy psów)
- Czy hodowca pozwala na wcześniejszą wizytę zapoznawczą w hodowli,
- Jakie są warunki, w których przebywają zwierzęta (przebywają w kojcach, czy w domu)
- Czy matka i ojciec szczeniąt dają się pogłaskać i nie są agresywne
- Czy matka ma powyżej 2 lat oraz czy ma szczenięta maksymalnie raz w roku
- Czy rodzice szczenięcia oraz inne psy w hodowli są zdrowe i zadbane.
- Czy szczenię było zaszczepione i odrobaczone (należy sprawdzić wpisy w książeczce zdrowia psa)
- Czy hodowca chce podpisać umowę regulująca zakres odpowiedzialności i obowiązków obu stron
- Czy szczenię, które jest wydawane ma przynajmniej 8 tygodni.
- Czy szczenię nie ma przepukliny pępowinowej, która może być operacyjna.

Podsumowanie:
Buldożek francuski idealnie pasuje do rodziny, która może poświecić mu dużo uwagi. Bardzo przywiązuje się do swoich Opiekunów, dlatego źle znosi pozostawanie samemu w domu. W tej sytuacji świetnym rozwiązaniem będzie znalezienie dobrej świetlicy dla psów. Lubi długie, spokojne spacery. Jednak w gorące lub deszczowe dni, najchętniej zostaje w domu. Jest bardzo wrażliwy na wysokie temperatury, niestety u tej rasy często występuje udar słoneczny. Świetnie się czuje zarówno w mieszkaniu jak i w domu. Sierść nie wymaga częstej pielęgnacji. 

W razie wątpliwości, nasi specjaliści chętnie pomogą w wyborze rasy.  Zadzwoń +48 884 844 000

 

Blog