Czy drugi pies w domu to dobry pomysł?

Kiedy w domu pojawia się pierwszy pies, nasze życie się zmienia. Psiak wnosi wiele radości, miłości i staje się członkiem rodziny. Całkowicie normalne jest to, że po jakimś czasie myślimy o kolejnym pupilu. Jednak czy zawsze jest to dobry pomysł? Czy wszystkie rasy i psy możemy ze sobą łączyć?

Decyzja o wzięciu drugiego psa powinna być bardzo dobrze przemyślana. Musimy wziąć pod uwagę wiele czynników np.:

1. Czy obecny pupil będzie się czuł w takiej sytuacji komfortowo? 
Większość psów uwielbia towarzystwo innych zwierząt. Oczywiście pod warunkiem, że zostały dobrze zsocjalizowane w wieku szczenięcym. Zdarzają się wyjątki. W szczególności jeśli nasz pupil jest już starszy. Kontakt z zaczepiającym go wiecznie szczeniakiem, może być dla niego bardzo trudny i frustrujący. Dlatego bardzo ważny jest dobór psów w odpowiednim wieku.

2. Jaka różnica wieku powinna być pomiędzy psami? Czy szczeniaki z jednego miotu będą najlepszymi przyjaciółmi?

mimicry trainingJedni uważają, że rodzeństwo jest w stanie stworzyć bardzo głęboką więź i zapewnić sobie zajęcie podczas nieobecności swoich Opiekunów, natomiast inni, wprost przeciwnie, uważają iż taka więź między szczeniętami, bywa kłopotliwa. Według nas szczenięta wychowane razem będą miały większą więź ze sobą, niż ze swoim Właścicielem. Utrudni to naukę i codzienne życie w rodzinie. Często zamykają się również na kontakt z innymi psami, co może nawet prowadzić do agresji.  Dodatkowo w trakcie okresu dojrzewania psy mogą zacząć ze sobą konkurować o uwagę, zabawki, jedzenie. W szczególności jeśli będą to dwa młode samce. Oczywiście nie jest to reguła, w końcu każdy pies jest inny, ale trzeba wziąć pod uwagę potencjalne problemy.

3. Mam problemy z zachowaniem swojego dorosłego psiaka. Dlatego zastanawiam się nad kolejnym psem, który uspokoi mojego łobuza.

How to break up a dog fight 0Pamiętaj - jeśli Twój pupil ma problemy behawioralne, nie przygarniaj drugiego psa, szczególnie młodego, sądząc, że przy szczeniaku Twój pierwszy psiak się uspokoi. Jest to bardzo częsty błąd, który w 99% przypadków przynosi odwrotny rezultat. Młodszy psiak bardzo szybko nabierze tych samych, złych nawyków. Pierwszym krokiem powinno być spotkanie ze specjalistą, który pomoże w wyeliminowaniu niepożądanych zachowań.

4. Czy mam wystarczająco dużo czasu do opieki nad dwoma psami?
Drugi pies jest często brany z uwagi na małą ilość czasu, którą możemy poświęcić obecnemu pupilowi. Wyrzuty sumienia podczas zostawiania psa samego w domu, popychają nas do znalezienia dla niego towarzysza. Oczywiście w przypadku prawidłowego dobrania psów, będą się ze sobą świetnie bawiły, nawet podczas naszej nieobecności. Niestety jeśli jeden pies ma lęk separacyjny, psi towarzysz już nie pomoże. Najpewniej skończy się tak, że oba pupile będą miały lęk separacyjny. Świetnym rozwiązaniem będzie tutaj znalezienie dobrej świetlicy dla psów. Pamiętajmy, że jeśli mamy dwa psy, każdemu z nich musimy codziennie poświęcić indywidualną uwagę. Może to być trening sztuczek, spacer albo wspólna zabawa.

5. Czy duży i mały pies dogadają się ze sobą? Jakie są ryzyka takiego połączenia?
Ostatnio często spotykamy połączenie małego i dużego psa w domu. Czy jest to bezpieczne? I znów wszystko zależy od konkretnego psa. Często większe psy są spokojniejsze od małych, dodatkowo jeśli w domu jest kot, taki pies jest nauczony delikatnej zabawy i ryzyko zrobienia krzywdy maluchowi, maleje. Problem pojawia się, gdy ten większy jest bardzo aktywny (np. border collie, seter, labrador, bokser). Wtedy każde pozostawienie psów samych jest ryzykowne. Oczywiście większe psy mogą nauczyć się delikatnej zabawy. Najtrudniejszym momentem będzie jednak wiek szczenięcy, kiedy pies ma bardzo dużo energii i jeszcze nie do końca jest świadomy swojej wielkości i siły. 

*Najdelikatniejsze rasy psów: charcik włoski, chihuahua, cavalier, ratlerek, papillon

6. Których psów nie powinno się ze sobą łączyć?

training two dogsGeneralnie wszystkie psy mogą się ze sobą dogadać. Wszystko zależy od wychowania psa i prawidłowej socjalizacji. Jednak jeśli jednym z psów jest terrier, jako drugiego najlepiej wybrać większego, spokojnego psa. Dwa terriery będą się wzajemnie nakręcać, więc o kłótnię z użyciem zębów, nie trudno. 

Zastanawiasz się, czy wybrać drugiego psa tej samej płci? Dwie suczki dogadają się ze sobą łatwiej niż dwa samce.

Wybór drugiego psa to bardzo ważna decyzja. Najważniejszy powinien być komfort obecnego pupila. Pojedźmy z nim do schroniska/hodowli, żeby mógł poznać nowego członka rodziny i pozwólmy mu wziąć udział w decyzji. Dobrym rozwiązaniem jest również udział w zlocie miłośników psów. Możemy obserwować reakcje naszego pupila na psiaki wybranej przez nas rasy i to w różnym wieku. Z pewnością pomoże nam to podjąć ostateczną decyzję.

Agata Jarocińska 
Trener psów

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o swoim psie, zapraszam na indywidualne treningi. 
Więcej informacji i zapisy:  +48 884 844 000 lub UMÓW SPOTKANIE >>

Blog