Nowa metoda szkoleniowa "DO AS I DO"

Spróbuj wykonać obrót, powiedz do psa “zrób to” i poczekaj aż psiak wykona to samo. Nie udało się? To może coś prostszego, podnieś przedmiot z ziemi i poczekaj aż pies zrobi to samo. Wciąż nic? Nie przejmuj się, ta z pozoru prosta komenda wymaga kilku wyjaśnień. Gotów na ich poznanie? 

Zacznijmy od tego, dlaczego wspólne ćwiczenia z pupilem są tak ważne. W trakcie treningów skupiamy całą swoją uwagę na psie. Wzajemnie uczymy się swojego języka, zachowań i potrzeb. Pies zaczyna rozumieć nasze gesty i nasze wymagania. Jednak najważniejszym efektem jest pogłębianie więzi i wspólnie spędzony czas. Metoda DO AS I DO to po pierwsze świetna zabawa. Myślę, że każdy trening powinien się na tym opierać. Nie może być to przykry obowiązek, a miło spędzony czas z pupilem.

Claudia Fugazza opracowała nowatorską metodą szkoleniową „Do as I do” (DAID) podczas swoich studiów doktoranckich na uniwersytecie w Budapeszcie. Postanowiła udowodnić, że wystarczy nauczyć czworonoga komendy „do it” (zrób to), by pies powtórzył to, co mu się pokaże. Oczywiście w granicach rozsądku – nasz pupil raczej nie wykona jaskółki ani piruetu, może jednak wykonać obrót, wejść na krzesło, otworzyć szufladę, zadzwonić dzwoneczkiem, przewrócić butelkę, podnieść zabawkę… Jest wiele możliwości. 

Pierwszym etapem jest nauczenie psa pięciu komend słownych. Ja zaczęłam od: “leżeć”, “hop”, “obrót”, “zrzuć”, “piona” i oczywiście “zostań”. Pies musi mieć te polecenia opanowane do perfekcji. W kolejnym kroku, musimy pokazać psu, że polecenie “zrób to” nie oznacza wykonania konkretnej czynności, tylko pies musi powtórzyć gest pokazany przez nas.

Podczas kolejnych treningów prosimy psa o pozostanie w miejscu (“zostań”) i pokazujemy np. “obrót”. Następnie wydajemy do psa komendę “ zrób to” i wypowiadamy komendę słowną “obrót”. Każdą komendę możemy powtórzyć tylko dwa razy, pamiętajmy o zmianie kolejności ćwiczeń. Dzięki temu pies nie zastąpi polecenia “ zrób to “ np. komendą “obrót”. Ćwiczenia nie powinny trwać dłużej niż 15 minut dziennie. Gdy pies zrozumie już znaczenie polecenia “zrób to” i powtarza nasz gest, bez komendy słownej. Możemy wprowadzić nowe komendy. Wtedy wystarczy poprosić psa o pozostanie i pokazać mu np, zamknięcie szuflady. Pies powinien to zachowanie powtórzyć. Jeśli nasz pupil nie rozumie, czego od niego wymagamy. Musimy wrócić do podstaw.

Powodzenia! Koniecznie pochwalcie się efektami treningów.

Agata Jarocińska 
Trener psów

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o swoim psie, zapraszam na indywidualne treningi. 
Więcej informacji i zapisy:  +48 884 844 000 lub UMÓW SPOTKANIE >>

Blog