Święta z psem

Okres świąteczny to dla nas wyjątkowy i magiczny czas. Zastanówmy się czy nasz pies, odbiera to w taki sam sposób. Jak sprawić, żeby święta były dla wszystkich radosne i przyjemne? Wystarczy pamiętać o kilku zasadach, o których przeczytacie w poniższym artykule. 

Wyjeżdżamy do rodziny, albo to rodzina odwiedza nas. W pocie czoła przygotowywane są kolejne świąteczne potrawy i choinka jest ozdabiana lampkami. Jak w tym chaosie odnajdzie się nasz pupil? Zależy to od wielu czynników, niemniej jednak, tak naprawdę to na nas, opiekunach, spoczywa odpowiedzialność za nastawienie i humor naszego psa. Nagle w domu pojawiają się intensywne zapachy i obcy ludzie. Dla przyjaznego Golden Retrievera nie jest to tak trudne jak dla psa lękowego. Niezależnie od charakteru i nastawienia naszego pupila, w trakcie świąt musimy pamiętać o kilku zasadach:

1. Psy powinny mieć stały harmonogram dnia. Lubią wiedzieć, kiedy czas na spacer, a kiedy dostaną ulubioną karmę. Dzięki temu są spokojne i czują się komfortowo. Gdy przychodzą Święta, wszystko staje na głowie. Mamy do załatwienia tyle rzeczy, że często potrzeby psa są w tym czasie na drugim planie.

1

2. Powitanie z gośćmi powinno być spokojne. Jeśli witamy ich w swoim domu, przed wejściem rodziny, zamykamy psa w pokoju z ulubioną zabawką i gryzakiem. Psa wypuszczamy dopiero, gdy wszyscy usiądą. Uprzedzamy, żeby nie zwracać na niego uwagi. Nawet jeśli nasz pupil nie jest strachliwy, taka nagła wizyta kilku osób może być dla niego trudna. Przed wypuszczeniem z pokoju warto na podłodze rozłożyć smakołyki i przygotować legowisko dla psa w spokojnym miejscu.
-W przypadku bardzo lękowego psa, można spotkać się z gośćmi na zewnątrz i wybrać się na wspólny spacer. Po takiej aktywności, pies powinien być spokojniejszy i czuć się bardziej komfortowo w ich towarzystwie.

święta z psem

3. Resztki ze świątecznych potraw nie mogą wylądować w misce psa. Naszych gości powinniśmy uprzedzić o zakazie karmienia naszego pupila przy stole.

4

4. Nie każdy musi głaskać psa. Pies w trakcie świąt często staje się swego rodzaju maskotką. Szczególnie jeśli w rodzinie są małe dzieci. Każdy kontakt z maluchami, musi odbywać się pod naszą kontrolą. Obserwujmy sygnały naszego pupila. Jeśli pies patrzy na nas błagalnym wzrokiem lub chowa się za nami, to oczywisty sygnał, że ma dosyć. Wtedy powinniśmy przygotować mu spokojne miejsce, gdzie może odpocząć z daleka od gości. Obserwujmy zachowanie psa i pamiętajmy, że oblizywanie się psa, to częściej sygnał stresu i odpowiedź na zbyt nachalne powitanie lub zabawę. Nie zawsze oznacza to, że nasz pupil jest głodny. Podobnie jest z innymi sygnałami, którymi pies próbuje nam pokazać, że aktualnie nie czuje się dobrze.

święta dziecko

5. Przygotujmy bezpieczne miejsce, gdzie nasz pies będzie mógł odpocząć. Może być zarówno bardzo pobudzony jak i wystraszony świątecznym zamieszaniem. W takim przypadku idealnie nada się kocyk, budka lub zwykłe legowisko dla psa. Pies powinien mieć tam swobodny dostęp, a każdy z naszych gości musi wiedzieć, że nie można tam psa niepokoić. Oczywiście możemy dać mu gryzaki dla psa i zabawki, żeby mógł dodatkowo się odprężyć.

Święta śpi

Jeśli do tej pory nie wybrałeś prezentu świątecznego lub noworocznego dla Twojego pupila zapraszamy do naszego Butiku Dla Psów - The Warsaw Pethouse.

Blog