Jakie potrzeby psów najczęściej niespełniane?

Na początku powinniśmy zadać sobie pytanie, które potrzeby psa są najważniejsze. Wygląd poszczególnych ras jest bardzo zróżnicowany, ale fundamentalne potrzeby są identyczne. Co zobić żeby pies był szczęśliwy? Jak sprawdzić, czy jego wszystkie potrzeby są zaspokojone? Przeczytajcie poniższy artykuł.
 

Musimy spojrzeć na psa jako na odrębny gatunek. Jego potrzeby kształtowały się przez tysiące lata, a spełnienie ich warunkowało przetrwanie. Każdy pies musi spełnić potrzeby fizjologiczne takie jak jedzenie, picie, wydalanie i sen. Możemy to porównać do nas. Jeśli nie zdążymy zjeść śniadania i po nieprzespanej nocy pójdziemy do pracy, ciężko będzie nam myśleć o czymś innym niż jedzenie i drzemka. Psy działają w ten sam sposób, więc jeśli nagle pojawiają się problemy z zachowaniem naszego czworonoga, powinniśmy w pierwszej kolejności przeanalizować, czy wszystkie główne potrzeby są zaspokajane, czy je o regularnych porach, pije odpowiednią ilość wody, nie ma problemów z wydalaniem i śpi odpowiednią ilość czasu. Dochodzą do tego potrzeby bezpieczeństwa, zachowania ciała w dobrej kondycji (pielęgnacja), a u szczeniąt potrzeba zabawy. Zależy od nich życie psa i muszą być spełniane codziennie. Stałe niezaspokajanie którejś z tych potrzeb, stwarza poważne problemy.

Przed wzięciem pierwszego psa, posiadanie zwierzaka jest bardzo idealizowane. Łatwo wtedy zapomnieć, że zwierzak ma swoje potrzeby i trzeba włożyć sporo w pracy w to żeby czuł się z nami dobrze i był szczęśliwy. Najwięcej czekiwań mamy w stosunku do psów adopcyjnych. Wielokrotnie słyszy się opinie, że psy ze schroniska kochają bardziej. Dając im dom, powinny być wdzięczne. Jest to szkodliwe przekonanie, bo każdy przygarnięty pies ma inną, często smutną historię. Nagle okazuje się, że pies nie dziękuje nam na każdym kroku tylko broni miski i demoluje mieszkanie. Po takim zderzeniu z rzeczywistością wiele psów wraca do schroniska, bo jest to łatwiejsze niż poświęcanie swojego czasu na prace z psem i regularne spotkania z behawiorystą. Podobne wymagania mamy biorąc konkretną rasę psa, szczególnie psa rasy uważanej za psy rodzinne. Hodowle zachwalają je jako zrównoważone i idealne do dzieci. Wymarzony szczeniak goldena trafia do rodziny i po kilku miesiącach okazuje się, że wcale nie lubi dzieci. Oczekujemy bezgranicznej łagodności i tolerancji na wszystkie dziecięce pomysły z wydłubaniem oka włącznie. Taki Opiekun stawiający nierealne wymagania nie skupia się na prawidłowej socjalizacji szczenięcia, bo przecież psy rodzinne powinny mieć prawidłowe zachowanie w genach. Niestety sama przynależność do rasy nie załatwia problemów wychowawczych. Nie bez powodu to właśnie goldeny i labradory wciąż są na szczycie w statystykach ilości pogryzień.

A więc co prowadzi do takich problemów i które potrzeby są najczęściej zaniedbywane przez Opiekunów?

1.  BEZPIECZEŃSTWO I SEN

Pies powinien grzecznie czekać dziesięć godzin w domu na nasz powrót. Jeśli po pracy nie mamy siły na dłuższy spacer, powinien zadowolić się kilkuminutowym okrążeniem bloku i dać nam odpocząć po ciężkim dniu. Nie może warknąć nawet jeśli dziecko grzebie mu w misce podczas jedzenia, nie wolno mu, przecież to pies rodzinny. Jeśli dziecko akurat teraz chce się pobawić, pies bez mrugnięcia powinien znosić wchodzenie na grzbiet i szarpanie za uszy. Najczęściej nie ma swojego miejsca, gdzie może w spokoju odpocząć, więc jest narażony na zaczepki dzieci przez cały dzień. Nachalne pieszczoty zazwyczaj kończą się ugryzieniem. Jak to, pies rodzinny gryzie i warczy? Oczywiście, że tak. Jeśli jego strefa bezpieczeństwa jest wciąż naruszana i nikt nie zauważa tak subtelnych sygnałów dyskomfortu jak oblizywanie się lub odwracanie głowy, pies musi użyć mocniejszego sygnału takiego jak warczenie lub gryzienie.

Na co zwrócić uwagę?

Wystarczy być uważnym i nie pozwalać na zabawę dzieci z psem bez nadzoru. Należy je poinstruować w jaki sposób powinny się zachowywać przy zwierzaku i zwracać uwagę na sygnały psa, jeśli nie ma ochoty na kontakt (oblizywanie się, odwracanie wzroku i głowy, opuszczanie ogona i nerwowe machanie nim, zerkanie w naszą stronę). Warczenie jest sygnałem ostrzegającym i pies nigdy nie powinien być karcony za jego użycie. Karcenie będzie prowadziło wyłącznie do gryzienia bez żadnego ostrzeżenia, w końcu wcześniejsze sygnały nie działały. Bardzo ważne jest stworzenie bezpiecznego miejsca, gdzie pies ZAWSZE będzie mógł się schować i gdzie nikt mu nie przeszkodzi w odpoczynku. Może to być otwarta, przykryta kocem klatka kennelowa do której włożymy miękkie legowisko i kilka gryzaków. Pamiętajmy, że pies ma sen wielofazowy, oznacza to, że w odróżnieniu od nas może zasypiać kilkukrotnie w ciągu dnia i jest to zupełnie normalne. Optymalna ilość godzin snu wynosi 12-14 godzin na dobę.

2.  JEDZENIE I PICIE

AdobeStock 190356419 kopia

Oczywiście najważniejsze potrzeby psa to jedzenie i picie. Pies musi mieć zawsze dostęp do świeżej wody, która powinna być wymieniana codziennie. Przy wyborze karmy warto poświęcić trochę czasu.

Na co zwrócić uwagę?

W pierwszej kolejności powinniśmy odrzucić komercyjne karmy kuszące ładnymi opakowaniami. Tanie wypełniacze takie jak kukurydza, zboża i soja to główne składniki takich mieszanek. Pies jest mięsożercą, więc jego krótki przewód pokarmowy nie jest przystosowany do trawienia tych  składników. Mogą one zalegać w jelitach nawet kilka dni i w dużym stopniu wpływać na samopoczucie psa. Wybierzmy karmę, w której głównym składnikiem jest dobrej jakości mięso. Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście żywienie psa surowym mięsem z dodatkiem kości, warzyw i suplementów. Na początku może się to wydawać skomplikowane, ale wystarczy poświęcić trochę czasu i układanie codziennej diety wejdzie nam w nawyk. Pamiętajmy, że w niektórych przypadkach problemów z zachowaniem psa, wystarczy zmienić karmę. Bardzo ważny jest moment karmienia psa. Miska powinna być postawiona w spokojnym miejscu, a jedzącemu psu nie można przeszkadzać. W żadnym wypadku nie możemy zabierać psu miski dopóki nie skończy. Pies szybko może się nauczyć, że należy jej bronić i może to prowadzić do agresji wobec domowników. Żeby temu zapobiec, psu można dorzucać część jedzenia i smakołyki do miski w trakcie jedzenia. Pies zacznie sobie kojarzyć naszą rękę z czymś dobrym.

>>ZOBACZ PEŁNĄ OFERTĘ NATURALNYCH SMAKOŁYKÓW DLA PSA<<

3.  ZABAWA

AdobeStock 185274335 kopia

Zabawa jest bardzo ważna dla każdego szczeniaka. Właśnie wtedy młody pies uczy się prawidłowego zachowania wobec ludzi i innych psów. Jest to również idealna okazja do oduczenia używania zębów  w trakcie szaleństw (inhibicja gryzienia). 

Na co zwrócić uwagę?

Szczeniak nie bez powodu ma zęby ostre jak igiełki. Nawet przy lekkim użyciu, ugryzienie boli. Inne psy reagują na to najczęściej piskiem, przerywając zabawę. W taki sposób szczeniak zaczyna rozumieć, że mocniejsze użycie zębów przerywa coś fajnego – zabawę. Powinniśmy reagować w podobny sposób. Głośne „AŁA” i przerwanie zabawy na około 30 sekund nauczy psa, żeby następnym razem był delikatniejszy. Wybierając zabawki sprawdźmy czy są przeznaczone dla psów. Odgryzione małe elementy mogą być dla szczeniaka bardzo niebezpieczne ,grożąc udławieniem. Pamiętajmy, żeby chcąc odebrać psu zabawkę, robić to wyłącznie wymieniając na inną zabawkę lub dając przysmak. W przypadku dorosłych psów pamiętajmy o prawidłowej zabawie. Rzucanie piłki lub patyka w parku może prowadzić do problemów z emocjami i nadpobudliwością. Jest wiele zabaw, które zamiast psa niepotrzebnie pobudzać, wyciszą go. Idealne będą zabawy węchowe (maty węchowe, zabawki interaktywne), tropienie, zabawki typu KONG, naturalne gryzaki. Jednak lepszy od wszystkich zabaw będzie wspólny spacer po lesie. I nie potrzebne tu będą żadne patyki, piłki ani frisbee. Pies wróci z takiej wycieczki zmęczony, wyciszony i szczęśliwy.

>>ZOBACZ OFERTĘ NATURALNYCH GRYZAKÓW DLA PSA<<

Spacer zamiast zabawy:

Świetnym miejscem na spacer będą okoliczne parki, pola i łąki. Jeśli mieszkasz w bardzo ruchliwym miejscu, podjedź kawałek samochodem lub autobusem, weź ze sobą linkę i po prostu pozwól psu na zwiedzanie terenu. Spokojna przechadzka po różnorodnym terenie da Twojemu psu wiele radości. Po takim spacerze, możesz bezpiecznie wyjść z domu, wiedząc, że Twój pupil będzie grzecznie spał. >>ZOBACZ OFERTĘ SMYCZY I LINEK DLA PSA<<

Zabawa z psami:

Unikaj wszelkiego rodzaju wybiegów dla psów, gdzie psy bez żadnej kontroli się bawią. Bardzo często dochodzi tam do poważnych pogryzień. Bardzo aktywne zabawy połączone z gonitwami w dużej grupie psów to bardzo duża dawka emocji. Jeśli psy przez kilkanaście minut nakręcają się biegając w kółko, często wystarczy mały bodziec np. wrzucenie piłki, żeby taka zabawa źle się skończyła. Po takich zabawach pies może mieć problem z nadpobudliwością. Zabawa dla młodych psów jest bardzo ważna, ale jeszcze ważniejszy jest dobór psów, z jakimi nasz psiak się bawi. Każdy kontakt z psami powinien się odbywać pod nadzorem Opiekuna. Szczególnie dlatego, że każde złe doświadczenie odbija swoje piętno na całym życiu szczeniaka. Jeśli chcemy mieć szczęśliwego i zrównoważonego pupila, dbajmy o jego prawidłowe kontakty społeczne z psami i odpowiednie miejsca do spacerów.

Zaspokojenie wszystkich potrzeb psa powinno być codziennie naszym celem. Bądźmy uważni i obserwujmy sygnały, które nam wysyła. Dbajmy o jego komfort i dobre samopoczucie. Każda relacja z psem powinna być oparta na wzajemnym zaufaniu. Pies ma tylko nas i tylko dzięki nam może być spełniony i szczęśliwy. Nie zawiedźmy go!

ja

Agata Jarocińska
Trener psów

Blog