Jak nauczyć psa komendy DO MNIE?

Skuteczne przywołanie psa jest jedną z najważniejszych umiejętności, jakich trzeba go nauczyć. Musimy mieć pewność, że pies zareaguje w każdej sytuacji i do nas przyjdzie. Tylko tak możemy zapewnić mu bezpieczeństwo i komfort na spacerach. Od czego zacząć ćwiczenia? Co będzie Ci potrzebne?

OD CZEGO ZACZYNAMY?:

Pierwsze ćwiczenia wykonujemy w domu. Musi to być spokojne miejsce, gdzie nic nie będzie rozpraszało psa. Bardzo ważny jest ton głosu, mówimy bardzo miłym, zadowolonym tonem. Psu ta komenda ma się ZAWSZE dobrze kojarzyć.

PRZYGOTUJ:

  • WYGODNE SZELKI:

SZELKI WARRIOR PINK

  • SMAKOŁYKI:

PRZYSMAKI MEAT HIT

  • SASZETKĘ NA SMAKOŁYKI:

TOREBKA JOQU

  • DŁUGĄ SMYCZ/LINKĘ:

LINKA JOQU 10 M

ETAP I

Przygotuj kilka smaczków i trzymaj je w jednej ręce. Stojąc przed psem wypowiedz komendę „do mnie” i od razu daj smakołyk. Powtórz to 3 razy. Przy kolejnych powtórkach zrób krok do tyłu, gdy pies ruszy w Twoją stronę mówisz „do mnie” i nagradzasz. Taką sesję powtórz kilka razy.

ETAP II

Jeśli pies opanuje pierwszy etap, możesz utrudnić zadanie. Zabierz go na lince w spokojne miejsce. Gdy patrzy na Ciebie, wypowiedz komendę "DO MNIE" i odbiegnij kilka kroków, jak tylko pies ruszy w Twoją stronę chwalisz go i nagradzasz. Bardzo ważna jest tu szybkość i moment pochwały.

ETAP III

Kolejny etap to wzmacnianie ćwiczenia w codziennych sytuacjach. Na każdy spacer zabieraj ze sobą saszetkę na przysmaki i pamiętaj o różnorodnych nagrodach oraz zawsze miłym tonie głosu.

PAMIĘTAJ:

! Po użyciu komendy „ do mnie” musisz mieć pewność, że pies do Ciebie przyjdzie. Jeśli nie jesteś tego pewien, przedłuż trening z użyciem linki, w spokojnym miejscu.
! Nigdy nie karć psa, gdy do Ciebie wróci. Nawet, jeśli przez ostatnie dwie godziny biegałeś za nim po osiedlu. Prawdopodobnie pies nie jest jeszcze gotowy na puszczanie go ze smyczy i musicie rozpocząć trening od początku. KAŻDE przyjście musi być dla psa przyjemne. 
! Zwróć uwagę na sygnały, które wysyłasz. Jeśli wołając psa idziesz w jego kierunku, dla psa jest to sygnał, że powinien iść w przeciwną stronę. Wołając psa zwróć się w stronę, w którą chcesz iść. 

Powodzenia w ćwiczeniach! 
Agata Jarocińska 
Trener psów

Blog