Jak powinien wyglądać Twój spacer z psem?

Niby prosta sprawa, zapinasz psa na smycz i wychodzisz z mieszkania. Ale co dalej? Czy spacer po osiedlu będzie spełnieniem marzeń Twojego pupila? Czy powinieneś się witać z każdym napotkanym czworonogiem? Wybrać obrożę czy szelki? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Szelki czy obroża?

Najważniejsze na każdym spacerze są komfort i bezpieczeństwo, dlatego musimy wybrać odpowiednie szelki. Obroża powinna służyć jedynie jako miejsce na identyfikator. Szelki nie uciskają gardła, nie powodują podduszenia i ewentualnych uszkodzeń krtani czy kręgosłupa. Przy ich wyborze zwróć uwagę czy nie  ograniczają łopatki, a pies może swobodnie biegać. Pamiętaj, że pies może nosić szelki na każdym etapie życia.

Jakie szelki dla psa wybrać? Najlepsze będą te w typie guard. Ich anatomiczna budowa nie ogranicza ruchu psa. Powinny być uszyte z wytrzymałego materiału i najlepiej jeśli będą regulowane w trzech miejscach (na szyi, na grzbiecie oraz na mostku). Wtedy idealnie dopasujesz je do swojego pupila.

  

Jaką długość powinna mieć smycz?

Im dłuższa tym lepsza. Tak naprawdę minimalna długość  smyczy to 3 m. Na takiej smyczy możesz wyjść z psem np. na szybki spacer do miasta, a długość pozwoli na w miarę swobodne węszenie i możliwość odejścia od zbliżających się obcych psów.  Na długim spacerze poza miastem niezbędna będzie linka 10 m. Oczywiście nawet nie wspominam o smyczach typu flexi, których powinniśmy unikać jak ognia, gdyż zagrażają bezpieczeństwu psa. Pamiętajmy, że nasza wygoda powinna być na drugim miejscu.

Ile czasu powinien trwać spacer?

Pamiętaj, że węch jest najważniejszym zmysłem psa, jego mózg jest zdominowany przez obszary odpowiedzialne za ten zmysł. Można powiedzieć, że psy „widzą” świat nosem. Odebranie mu tej przyjemności mogę porównać do globalnego wyłączenia Facebook’a. Wyobrażasz to sobie?

Dlatego spacer z węszeniem jest dla Twojego pupila tak ważny. Pozwól mu na swobodne obwąchiwanie terenu. W taki sposób dowiaduje się, kto przechodził, czy była to samica czy samiec, a nawet w jakim jest wieku. Ty masz telewizję i książki, a Twój pies ma nos ;). Atrakcyjny spacer nie musi trwać 3 godzin. Wystarczy, że pozwolimy na swobodne zwiedzanie okolicy w spokojnym miejscu. Nie wybierajmy na spacer zawsze tego samego trawnika. Jeśli my się będziemy nudzić, nasz pupil również nie będzie zadowolony. Spacer powinien być przyjemnością, a nie wyłącznie sposobem na załatwienie potrzeb fizjologicznych psa. Zostaw telefon w domu i ciesz się otoczeniem przyrody razem ze swoim psem.  

Czy zachęcać pupila do witania się z obcymi psami i ludźmi?

Jesteś w stanie sobie wyobrazić, że za każdym razem, gdy wychodzisz na spacer, każda napotkana na Twojej drodze osoba podchodzi do Ciebie i narusza Twoją przestrzeń, podbiega, odpycha, klepie po plecach? A co powiesz na sytuację, gdy dodatkowo jesteś zmuszany(a) do tego, żeby zachowywać się tak samo? Oczywiście nie mówię tu o znajomych osobach, tylko zupełnie obcych ludziach. Jak szybko wybierzesz spacery w miejscach, gdzie nikogo nie ma? Pozwól swojemu  psu zdecydować, czy chce podejść do mijanego psa, czy nie. Jeśli widząc innych spacerowiczów, Twój pupil obchodzi ich łukiem, świetnie! Obejdźcie ich razem. W języku psów podchodzenie do siebie na wprost jest bardzo wyzywającym sygnałem, dlatego psy starają się unikać takich sytuacji. Niestety w mieście często są zmuszane do mijania się na wprost w ciasnych uliczkach, nie jest to dla nich komfortowe, więc jeśli tylko masz możliwość obejścia obcego psa lub człowieka, zrób to. To Ty najlepiej znasz swojego psa. Jeśli wiesz, że nie lubi kontaktów z innymi czworonogami, uszanuj to i idź na spacer w spokojniejsze miejsce bez tłumu psów i ludzi.

Jeśli chodzi o głaskanie psa na spacerze, WCALE nie musisz się na to zgadzać. Pamiętaj, że najważniejszy powinien być komfort Twojego psa. Jeśli jest bardzo towarzyski, oczywiście możesz pozwolić na krótkie pieszczoty, ale pod warunkiem, że pies sam podejdzie do takiej osoby. Zwróć uwagę na sygnały, które daje Ci pies, oblizywanie się i podkulanie ogona może oznaczać, że źle się czuje w danej sytuacji i pragnie ją zakończyć. Niestety niewiele osób rozumie te subtelne sygnały dyskomfortu, właśnie dlatego psy są zmuszone do mocniejszego pokazania, że nie mają ochoty na dotyk lub głaskanie.  Wtedy pojawia się warczenie, przez które pies jest najczęściej karcony. Jest to prosta droga do agresji i gryzienia bez uprzedzenia. W końcu wszystkie poprzedzające ją sygnały nie działały. Dlatego bądźmy uważni i obserwujmy naszego pupila. Jeśli nie czuje się komfortowo w danej sytuacji, przerwijmy ją i odejdźmy. 

Jakie miejsce wybrać na spacer?

Unikaj wszelkiego rodzaju wybiegów dla psów, gdzie psy bez żadnej kontroli się bawią. Bardzo często dochodzi tam do poważnych pogryzień. Bardzo aktywne zabawy połączone z gonitwami w dużej grupie psów to bardzo duża dawka emocji. Jeśli psy przez kilkanaście minut nakręcają się biegając w kółko, często wystarczy mały bodziec np. wrzucenie piłki, żeby taka zabawa źle się skończyła. Taka pogoń bardziej przypomina polowanie. „Ofiarą” zostaje najsłabszy, wystraszony pies, który po takiej ucieczce przed kilkoma psami, może mieć przez dłuższy czas traumę. Po takich zabawach uciekający pies zaczyna się jeszcze bardziej bać, a goniące stają się coraz bardziej pobudzone. Zabawa dla młodych psów jest bardzo ważna, ale jeszcze ważniejszy jest dobór psów, z jakimi nasz psiak się bawi. Każdy kontakt z psami powinien się odbywać pod nadzorem Właściciela. Szczególnie dlatego, że każde złe doświadczenie odbija swoje piętno na całym życiu szczeniaka. Jeśli chcemy mieć szczęśliwego i zrównoważonego pupila, dbajmy o jego prawidłowe kontakty społeczne z psami i odpowiednie miejsca do spacerów. Dlatego w naszej  świetlicy dla psów – The Warsaw Pethouse, dbamy o dobór odpowiednich psów w grupie. Świetnym miejscem na spacer będą okoliczne parki, pola i łąki. Jeśli mieszkasz w bardzo ruchliwym miejscu, podjedź kawałek samochodem lub autobusem, weź ze sobą linkę i po prostu pozwól psu na zwiedzanie terenu. Spokojna przechadzka po różnorodnym terenie da Twojemu psu wiele radości. Unikaj zabawy w rzucanie piłeczki lub patyka. O tym, dlaczego taka zabawa nie jest wskazana, przeczytasz już wkrótce w kolejnym artykule. Po takim spacerze, możesz bezpiecznie wyjść z domu, wiedząc, że Twój pupil będzie grzecznie spał.

Podsumowując, nie liczy się długość spaceru, ale jego jakość. To od Ciebie zależy, czy Twój pies będzie szczęśliwy, a zabierając go na atrakcyjny spacer zapewnisz mu największą rozrywkę.

Życzę Wam miłego spacerowania.

Agata Jarocińska 
Trener psów

Blog