Co mówi Twój pies? Część I - pozycja ogona

Często słyszy się stwierdzenie „mój pies jest tak mądry jak człowiek, tylko nie potrafi mówić”. Czy aby na pewno? Tak naprawdę Twój pies mówi do Ciebie praktycznie cały czas. Jest to rzeczywiście bardzo subtelny „język”, ale wystarczy poznać znaczenie kilku wysyłanych przez psa sygnałów, żeby lepiej się z nim rozumieć. Zacznijmy od psiego ogona. Jak możemy rozpoznać stan emocjonalny psa? Czy machanie ogonem zawsze oznacza radość?...

Machanie ogonem to najczęściej jedyny sygnał, który ludzie widzą u psów. Na ogół interpretują go jako przyjazny. Łatwo się tu pomylić. Machanie ogonem samo w sobie oznacza pobudzenie psa. Dlatego kluczowy jest tu kontekst sytuacji i postawa ciała psa.  Inne sygnały poznamy w kolejnych, cyklicznych artykułach.

SYGNAŁ POZYTYWNY

Jeśli pies jest rozluźniony, a ogon opuszczony na wysokość pośladków, ruchy są obszerne z jednoczesnym kręceniem zadem, rzeczywiście jest to sygnał przyjazny. Pies cieszy się ze spotkania.

Zdjęcie: https://dogappy.com 

Na zdjęciu widzimy dwa beagle. Psy tej rasy naturalnie noszą ogon wysoko, więc zamiast pozycji ogona, obserwujemy postawę ciała oraz inne sygnały. Ciało obu psiaków jest bardzo rozluźnione, a pyszczki są otwarte i wyglądają na uśmiechnięte. Zauważcie jak miękkie i beztroskie wydają się ich ruchy. Postawa obu psów pokazuje, że czują się w tej interakcji świetnie. Zabawa z pewnością sprawiła obu psom radość.

SYGNAŁ NEGATYWNY

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej gdy ciało psa jest usztywnione, a ogon uniesiony wysoko. Końcówka ogona lekko się porusza, ale są to nerwowe i krótkie ruchy. Już samo usztywnienie psa informuje, że jego zamiary nie są przyjazne, jeśli przy tym pysk jest zamknięty – powinniśmy bardzo uważać.

Zdjęcie: http://www.ingleside.com

Na zdjęciu powyżej beagle również trzyma ogon wysoko. Jednak  zauważcie różnicę w pozycji ciała. Grzbiet, ogon, kark i pysk są napięte, a ciężar ciała przeniesiony do przodu. Włosy na karku są zjeżone, patrzy spanielowi prosto w oczy, co w tej sytuacji jest sygnałem agresywnym. Jego postawa zdradza złe zamiary, a zamknięty pysk i twarde spojrzenie tylko to potwierdzają. Nie ma ochoty na kontakt z mniejszym psem,  więc swoją grożącą postawą chce zwiększyć dystans.

CO JEŚLI MÓJ PIES NIE MA OGONA?

Sytuacja utrudnia się gdy posiadamy psa rasy, która naturalnie nie ma ogona lub został on skrócony. Taki pies często ma problem w kontaktach z innymi psami, szczególnie jeśli dodatkowo ma krótki pyszczek (kufę) lub długie włosy. Sygnały mogą być dla innych psów nieczytelne, a to może prowadzić do konfliktów. To samo dotyczy ras,  które naturalnie trzymają ogon wysoko – np. beagle lub ras których ogon jest zawinięty na grzbiecie – np. mops. Aby odczytać intencje psa obserwujmy zmianę postawy ciała oraz inne sygnały.

PODSUMOWUJĄC

Aby określić stan emocjonalny naszego pupila nie możemy obserwować wyłącznie pozycji ogona. Ważny jest kontekst sytuacji oraz znaczenie pozostałych sygnałów. Nauka "psiego języka" pozwoli Ci na jeszcze lepsze zrozumienie ukochanego psa. 

Obserwuj swojego psa na spacerze i próbuj odgadnąć jego stan emocjonalny w różnych sytuacjach. 
Ćwiczenie czyni mistrza. Powodzenia!

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o swoim psie, zapraszam na indywidualne treningi. Więcej informacji i zapisy:  +48 884 844 000 lub UMÓW SPOTKANIE >>

Agata Jarocińska 
Pozytywny Trener psów :)

Blog