Co mówi Twój pies? Część II - odwracanie głowy

Czas na kolejny artykuł z serii "Co mówi Twój pies?". Tym razem opowiem o odwracaniu głowy przez psa. Dowiecie się co oznacza ten sygnał i w jakich sytuacjach pies go używa. Dodatkowo poruszymy bardzo ważny temat bezpieczeństwa w kontakcie dzieci z psami. Na co zwrócić uwagę? Czy pozwalać na przytulanie? O tym wszystkim w poniższym artykule. 

Z pewnością zrobiliście już niejedno „selfie” ze swoim pupilem. Spójrzcie na nie jeszcze raz, ale z innej perspektywy. Czy pies na zdjęciu odwraca głowę w bok? Większość psów nie lubi obejmowania i noszenia na rękach. Odwracanie od nas głowy w takim przypadku powinno nam zasygnalizować, że pies nie czuje się komfortowo lub jest zdenerwowany. Po prostu nie jest to dla psa naturalne zachowanie. Widzieliście kiedykolwiek przytulające się psy? No właśnie. Czasami niepokojący dla psa jest już sam aparat, dlatego na zdjęciu portretowym pies najczęściej również ma głowę skierowaną w bok.

SPOTKANIE NA SPACERZE

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku spotkania dwóch psów. Najczęściej w pierwszej kolejności niepewnie odwracają od siebie głowy, żeby później się obwąchać. Pies robi wszystko żeby nie patrzeć prosto w oczy innego psa, chyba że jest z nim zaprzyjaźniony. Takie zachowanie pomaga uniknąć ewentualnego konfliktu. Odwrócenie głowy rozładowuje napiętą sytuację. Jeśli napięcie jest bardzo duże, pies po odwróceniu się może dodatkowo np. zacząć wąchać trawę, jest to zachowanie odcinające, pozwala na zakończenie interakcji w łagodny sposób.

spotkanie dwóch psów
www.wideopenpets.com

Na zdjęciu widzimy dwa psy, oba odwracają od siebie głowę i starają się nie patrzeć sobie w oczy. Głębokie ziajanie ze swobodnie opuszczonym językiem stanowi u psa normalną reakcję po wysiłku fizycznym lub gdy jest mu gorąco. W sytuacjach stresujących kąciki warg są odsunięte do tyłu w szerokim uśmiechu. Ten sygnał należy rozpatrywać w połączeniu z  innymi czynnikami i oznakami stresu.

KONTAKT Z DZIEĆMI

Pies może używać tego sygnału również, gdy go obejmujemy, nosimy lub nachylamy się nad nim. Takim ruchem głowy mówi, że czuje się niezręcznie. Podczas kontaktów psa z dziećmi, powinniśmy być zawsze w pobliżu. Nie powinniśmy pozwalać na przytulanie się i podnoszenie psa. Małe dzieci nie są jeszcze w stanie rozpoznać sygnałów uspokajających i grożących u psa, a ignorowanie ich to prosta droga do ugryzienia. Pamiętajmy o tym, że dzieci w kontaktach z psami nie są zbyt delikatne (szczególnie dla szczeniąt i psów małych ras). Psy mogą czuć się zagrożone i mają prawo do reakcji. Nauczenie dzieci poprawnego kontaktu ze zwierzętami to podstawa bezpieczeństwa w domu.

kids pit bull s
  Zdjęcie: www.pitbullhq.com


Zdjęcie: www.boredpanda.com

Zdjęcia powyżej na pierwszy rzut oka wydają się być wręcz przeurocze… Jednak zwróćcie uwagę na mimikę obu psów. Oba psy odwracają głowę od dziecka z zamkniętym pyskiem. Owszem, dzieci są szczęśliwe i rozluźnione, ale postawa psów wyraźnie mówi, że granica została przekroczona i nie czują się komfortowo w takiej sytuacji. W obu przypadkach ryzyko ugryzienia jest duże. Dzieci nie mają jeszcze umiejętności oceny sytuacji, dlatego rodzic powinien szybko interweniować, aby nie dopuścić do tragedii. 

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o swoim psie, zapraszam na indywidualne treningi. 
Więcej informacji i zapisy:  +48 884 844 000 lub UMÓW SPOTKANIE >>

Agata Jarocińska 
Trener psów

Blog