Szczeniak w domu. Część I - nauka czystości

I stało się, nasza rodzina wkrótce powiększy się o małego szczeniaka. Mamy wiele rzeczy do zrobienia, jednak najważniejsze jest wprowadzenie odpowiednich zasad już od pierwszego dnia w nowym domu. Od czego zacząć? W kolejnych artykułach z serii dowiecie się najważniejszych rzeczy. Zaczniemy od nauki czystości, bo to właśnie ona rodzi najwięcej problemów świeżo upieczonym Opiekunom. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek i porad, które warto wprowadzić jak najszybciej.

MATY

Tak naprawdę maty tylko wydłużają czas nauki czystości. Przecież najpierw musimy nauczyć szczeniaka, że może się załatwiać tylko na nich. Więc, gdy tylko przyłapiemy go na próbie załatwienia się na dywanie, przenosimy na matę i nagradzamy. Wiele psów zaczyna kojarzyć KAŻDY przedmiot przypominający matę z toaletą. Szybko będziemy znajdować niespodzianki na dywanie, kanapie, a nawet na łóżku. Na spacerze szczeniak będzie czekał na powrót do domu, aby móc w spokoju załatwić potrzebę na nagradzanym miejscu. Już samo przestawienie psa z maty na trawę jest problematyczne i wymaga dużo zaangażowania.

OKRES KWARANTANNY

Do czasu zakończenia wszystkich szczepień i okresu kwarantanny powinniśmy sprzątać po szczeniaku na bieżąco. Wcale nie musimy wprowadzać mat, zwijamy wszystkie dywany i cierpliwie sprzątamy po każdej niespodziance.  

ILE CZASU TRWA NAUKA?

Niektóre psy uczą się czystości w wieku 5, a inne w wieku 8 miesięcy. Małe rasy uczą się trochę dłużej z uwagi na mały pęcherz.

JAK ROZPOCZĄĆ?

Wyprowadzamy psa gdy tylko się obudzi, po KAŻDEJ zabawie, oraz ok. 20-30 min po KAŻDYM posiłku. Uśredniając jest to około 7-8 wyjść dziennie, co 2 godziny.  

- Jeśli widzimy, że pies zaczyna się kręcić, od razu bierzemy go na ręce i wynosimy na zewnątrz.
- Spacerujemy z psem do czasu załatwienia się. Na początku pies może się rozpraszać hałasami i zapachami, dlatego wybieramy spokojne miejsce.
- Jeśli pies załatwi się na zewnątrz chwalimy go i dajemy smakołyk (Nie przeszkadzamy psu w trakcie, nagradzamy po załatwieniu się).
- Jeśli w domu zdarzy się wpadka – bardzo dokładnie sprzątamy (Pies ma niesamowicie czuły węch, dlatego często załatwia się w tym samym miejscu.)
- Jeśli pies zaczyna się załatwiać przy nas – bierzemy go na ręce i wynosimy na zewnątrz.

CZEGO NIE ROBIĆ?

- Jeśli pies załatwi się w domu nie wkładamy jego nosa w kałużę, nie krzyczymy na niego. Zniszczy to właśnie tworzącą się relację z nami. Pies może później bać się załatwiać przy nas niezależnie od miejsca. Reprymenda za wpadkę na dywanie prędzej skojarzy się psu z samym załatwianiem się niż z jego miejscem. A jeśli pies się wystraszy, szybko znajdziemy niespodzianki pod łóżkiem i w trudno dostępnych miejscach. Pies może zacząć nawet zjadać swoje odchody, żeby uniknąć reprymendy. Jak temu zapobiegać? Bez słowa sprzątamy i następnym razem staramy się  szybciej wyprowadzić psa na zewnątrz.
- Nie wymagajmy od szczeniaka za dużo. Na początku jego pęcherz jest w stanie wytrzymać 2-3 godziny. Dlatego tak ważne są jak najczęstsze wyjścia. Jeśli pracujemy i pies zostaje w domu przez kilka godzin, wracając wyprowadzamy psiaka na spacer, następnie sprzątamy niespodzianki, które zostawił pod naszą nieobecność. Nauka potrwa trochę dłużej, ale również nie ma potrzeby wprowadzania mat.

W przypadku problemów z nauką czystości, zapraszam na indywidualne szkolenie.

Agata Jarocińska 
Trener psów

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o swoim psie, zapraszam na indywidualne treningi. 
Więcej informacji i zapisy:  +48 884 844 000 lub UMÓW SPOTKANIE >>

Blog