Jak psy okazują miłość?

Wyobraźcie sobie przeuroczy obrazek - dwa psiaki nagle się do siebie przytulają, a do tego trwają w tej pozycji kilkanaście sekund. Wszyscy dobrze wiemy, że jeśli uścisk jest dłuższy, oznacza szczerą sympatię. Czy takie zachowanie wśród psów jest w ogóle możliwe? Jak psy czują się podczas przytulania przez nas? 

Często przemykają mi filmiki z różnymi psimi sztuczkami, zwykle największy ruch robi się pod nagraniami, na których psy wykonują typowo ludzkie gesty - np. przytulanie się, zawstydzanie się. Później takie filmiki są udostępniane dalej jako dowód na to, że psy są dokładnie takie jak My. Wiecie, że można nauczyć psa czegoś takiego? Nie jest to dla nich naturalne, ale dla swojego Opiekuna, zrobią nawet coś wbrew sobie (podczas nauki podobnych sztuczek pamiętaj, żeby zawsze zwracać uwagę, czy pies czuje się komfortowo. Szczególnie jeśli zakładasz udział innych zwierząt).

9 1

Widzicie jak na fotografii pies odwraca głowę od kobiety? Nie jest to przypadek, w psim języku oznacza to, że pies nie czuje się w tej sytuacji komfortowo. Do tego dochodzą zamknięte oczy i pysk, które tylko potwierdzają jego skrępowanie.

Jak psy okazują miłość i sympatię?

- Pies wita Cię radośnie, kiedy wracasz do domu - Pies jest rozluźniony, ogon jest opuszczony na wysokość pośladków, ruchy są obszerne z jednoczesnym kręceniem zadem. Z radością próbuje podskoczyć żeby polizać Cię po twarzy.
- Pies chce być zawsze przy Tobie – jeśli idziesz do łazienki, pies próbuje tam wejść razem z Tobą, wracasz do kuchni? Pies podąża za Tobą. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że robi to z miłości .
- Pies liże Cię po twarzy i rękach – lizanie po twarzy to zachowanie które pozostało z okresu szczenięcego, w ten sam sposób szczeniak wita się ze znanymi mu psami.

8e 1

Te dwa psiaki są bardzo rozluźnione. Widać, że się lubią, bo pies po prawej został polizany przez drugiego. Jest to częsty dowód sympatii wśród psów.

W przypadku przyjaźni dwóch psów, wygląda to bardzo podobnie. Psiaki podczas powitania machają wesoło ogonami, mogą lizać się po pyskach. Lubią przebywać w swoim otoczeniu, więc często śpią obok siebie.

Przytulanie to naturalny ludzki sposób na okazanie uczuć. Jednak dla psów bywa stresujące. Zauważył to i zbadał amerykański psycholog z British Columbia University - Stanley Coren. Przeanalizował mowę ciała kilkuset uwiecznionych na fotografiach psów przytulanych przez ludzi. Aż 8 na 10 psiaków było wyraźnie zestresowanych! Tylko w 7% przypadków zwierzę było zrelaksowane. (Więcej o badaniach: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/canine-corner/201604/the-data-says-dont-hug-the-dog )

Oczywiście możesz zawołać psa i jeśli przybiegnie, to wówczas poświęcić mu chwilę na głaskanie czy przytulanie. Pamiętaj jednak żeby zawsze dać mu szansę zadecydować, czy akurat teraz ma ochotę na pieszczoty. Psy są różne, mają różne charaktery i lubią różne rzeczy. Chociaż zwierzaki generalnie potrzebują kontaktu fizycznego z człowiekiem, to są takie osobniki, które nie przepadają za wylewnymi pieszczotami, takim psiakom wystarczy nasza obecność.

 

Agata Jarocińska 
Trener psów

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o swoim psie, zapraszam na indywidualne treningi. 
Więcej informacji i zapisy:  +48 884 844 000 lub UMÓW SPOTKANIE >>

Blog