Ratunku, mój szczeniak gryzie!

Szczeniaki gryzą bardzo chętnie, a przy tym mają zęby ostre jak igiełki. Zdarza się, że ugryzienia bywają bolesne. Pierwsze etapy życia psa są bardzo ważne. To wtedy nasz pupil uczy się zasad panujących w domu. Dlatego tak ważne jest żeby odpowiednio reagować na wszystkie zaczepki. Poniżej dowiecie się co robić, gdy szczeniak Was podgryza.

DLACZEGO SZCZENIAKI MAJĄ OSTRE ZĘBY?

Nawet przy małym nacisku szczęki, ugryzienie szczeniaka może spowodować ból. Dlatego, jeśli w trakcie zabawy z maluchem, drugi pies poczuje się niekomfortowo przerywa zabawę, następuje wtedy kara negatywna. Szczeniak zaczyna zauważać, że zbyt mocne użycie zębów powoduje utratę czegoś przyjemnego – kontaktu i zabawy. W efekcie w trakcie zabawy psy bardziej kontrolują uścisk szczęki, aby zabawa mogła trwać dalej. Słaba szczęka szczeniaka daje pewność, że nie zrobi krzywdy. W ten sam sposób mogą nauczyć się nie podgryzać ludzi. 

Niezbędny będzie kontakt szczeniaka ze zrównoważonymi psami. Koniecznie sprawdźmy okoliczne przedszkola dla szczeniąt, gdzie nasz pupil nauczy się odpowiednich kontaktów z innymi psami. 

blog zdjęcia w artykule 1 1

JAK REAGOWAĆ NA GRYZIENIE PO RĘKACH?

Do około 6 miesiąca życia psa pozwalamy na używanie zębów w trakcie zabawy. Zabawę przerywamy tylko, jeśli ugryzienie jest za mocne. Nie możemy wymagać od tak młodego psa, że w ogóle nie będzie chwytał zębami. Ważne, żeby rozpocząć ćwiczenia od razu, gdy tylko przyniesiemy szczeniaka do domu. Celem nauki delikatnego gryzienia jest stopniowe zmniejszanie jego nasilenia. Inhibicja gryzienia, czyli właśnie kontrolowanie siły ugryzienia jest bardzo ważne. Jest duża szansa, że pies który pozna siłę swoich szczęk, nawet w sytuacji, gdy będzie musiał użyć zębów, będzie bardziej panował nad siłą ugryzienia.

blog zdjęcia w artykule 2

JAK ĆWICZYĆ?

Siedzimy i bawimy się ze szczeniakiem w spokojnym miejscu. Na początku bawimy się zabawką, ale pozwalamy szczeniakowi na chwytanie zębami również naszych rąk. Możemy go nawet do tego zachęcać. Podczas takich ćwiczeń chodzi o to żeby nauczyć szczeniaka stopniowo zmniejszać siłę zaciskania szczęk, przez przerywanie zabawy po mocniejszym chwyceniu zębami. Lekkie chwytanie wzmacniamy dalszą zabawą. Nauka zajmuje kilka tygodni i powinna być zakończona do czasu wymiany zębów na stałe. Jeśli szczeniak użyje zębów za mocno, od razu przerywamy zabawę. W momencie ugryzienia wypowiadamy głośne „AUĆ” i odwracamy się na 60 sekund. Bardzo ważne, żeby przez ten czas zupełnie ignorować psa. Jeśli pies zacznie w tym czasie podgryzać nogi, zupełnie kończymy zabawę, możemy nawet wyjść na chwilę do innego pokoju. Niektóre psy po takim okrzyku mogą się dodatkowo pobudzić, w takim przypadku robimy wszystko poza wypowiedzeniem „AUĆ”.
Świetnym ćwiczeniem jest zamykanie smakołyka w dłoni. Pies będzie próbował w każdy możliwy sposób dostać się do nagrody. Jeśli szczeniak użyje zębów za mocno, znowu używamy okrzyku „AUĆ” i na chwilę ignorujemy psa. Umożliwiamy mu dostęp do przysmaku tylko, jeśli się uspokoi i przestanie drapać lub podgryzać naszą dłoń. Po kilku próbach dostania się do smakołyku, wiele psów siada i zaczyna patrzeć na Właściciela, w tym momencie nagradzamy psa i wydajemy smakołyk. Na początku możemy nagradzać moment, gdy tylko pies odwraca głowę od naszej dłoni.

DLACZEGO DOROSŁE PSY GRYZĄ ?

Powodów, dla których dorosły pies nadal używa zębów w kontaktach z ludźmi może być wiele. Najczęstszą przyczyną jest dorastanie w złych warunkach, gdzie szczeniak nie ma okazji do swobodnej zabawy z rodzeństwem i starszymi psami. Może być zabrany od matki za wcześnie, czyli już w wieku 6-8 tygodni i trafia do rodziny, która nie wie jak wprowadzić odpowiednie zasady w domu. Gryzienie może się również utrzymywać, jeśli jest w jakiś sposób wzmacnianie. Niektórym psom wystarczy zwrócenie naszej uwagi, nawet jeśli wiąże się z krzykiem i próbą karcenia. A jeśli, po ugryzieniu ktoś zaczyna piszczeć i uciekać, dla psa staje się to świetną zabawą.

W każdym przypadku najlepiej zgłosić się do specjalisty, który opracuje plan zmiany zachowania. Gryzienie u dorosłych psów może być niebezpieczne, szczególnie jeśli w domu są dzieci. Nie bagatelizujmy zachowania naszego psa, nawet jeśli gryzienie pojawia się tylko w zabawie. Nawet psy, które nie miały odpowiednich kontaktów z psami jako szczenięta, mogą nauczyć się prawidłowego zachowania w domu.

 

Agata Jarocińska 
Trener psów

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o swoim psie, zapraszam na indywidualne treningi. 
Więcej informacji i zapisy:  +48 884 844 000 lub UMÓW SPOTKANIE >>

Blog