Co zrobić z psem lub kotem w czasie wyjazdu? Ceny hoteli i świetlic dla zwierząt.

Długi weekend majowy czy wakacje posiadaczom czworonogów kojarzą się nie tylko z wypoczynkiem, ale przede wszystkim z podwyższonymi kosztami, jakie przyjdzie im ponieść.

Większość ośrodków wczasowych nie akceptuje zwierząt, a inne pobierają dodatkowe opłaty za ich pobyt. Rynek jednak dostarcza rozwiązania i w tym obszarze – świetlice czy hotele dla zwierząt zyskują na popularności.

Z raportu „Zwierzęta w polskich domach” Kantar Public (dawniej Zespół Badań Społecznych TNS Polska) opublikowanego w 2017 r. wynika, że aż 52 proc. ankietowanych posiada zwierzę domowe. 42 proc. posiada psa, niemal co piąty ankietowany posiada zarówno psa, jak i kota (18 proc.). Problem z ulokowaniem zwierzęcia pod nieobecność właściciela czy to z powodu wyjazdu służbowego, czy urlopu, dotyczy zatem szerokiego grona osób.

Świetlice dla zwierząt przeważnie w dużych miastach.

Posiadaczami zwierząt domowych są częściej mieszkańcy wsi i małych miast niż mieszkańcy dużych i największych aglomeracji, wynika z badania Kantar Public. 70 proc. ankietowanych deklarujących ich posiadanie zamieszkuje tereny wiejskie, podczas gdy w miastach odsetek takich osób jest mniejszy i wynosi 40 proc. Mimo to rozwiązania przygotowane przez rynek dla właścicieli czworonogów są dostępne przeważnie w dużych miastach, m.in. Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku.

Oczywiście związane jest to ze zgłaszanym popytem, na który wpływają wyższe średnie zarobki osiągane przez mieszkańców dużych miast. Przykładowe ceny pobytu psa w świetlicy dla zwierząt w godzinach 10:00-18:00 Miasto Cena za dzień - mały pies Cena za dzień - duży pies Gdańsk 35-40 zł 50-70 zł Kraków 30-60 zł 60-70 zł Warszawa 40-50 zł 70-150 zł Wrocław 35-50 zł 55-85 zł Źródło: Bankier.pl, na podstawie oferty świetlic dla zwierząt.

Aby umieścić psa w hotelu, właściciel - w zależności od miasta - musi liczyć się z kosztem 40-60 zł za około dziesięciogodzinny pobyt małego psa, natomiast za psy rasy dużej i wielkiej należy średnio zapłacić 70-100 zł. Jeśli chcielibyśmy codziennie zapewnić psu opiekę wykwalifikowanej kadry, miesięcznie należałoby przeznaczyć 800-1500 zł za tzw. żłobek dla psa. Nie jest to mały wydatek, jednak nie brakuje miejsc świadczących tego typu usługi.

Świetlica dla psa dobrym pomysłem na biznes?

Jak się okazuje, właściciele czworonogów coraz częściej szukają miejsc, które świadczą usługi związane z opieką nad zwierzętami. Popyt zgłaszany na rynku nie zostaje niezauważony. Otwierają się hotele, świetlice dla zwierząt czy domowe żłobki. – Jako społeczeństwo jesteśmy coraz bardziej dojrzali w podejściu do wychowania psa. Zaczynamy bazować na tworzeniu odpowiednich, zdrowych relacji, szukamy rozwiązań, w których udaje nam się wspólnie z psem stworzyć pełną harmonii więź sprawiającą, że obie strony czerpią radość ze wspólnego życia. Jesteśmy również coraz bardziej świadomi potrzeb psa – mówi Kamil Berger, właściciel spółki The Warsaw Pethouse. Rynek usługi skierowanych do właścicieli psów, liczący około 50 proc. gospodarstw domowych, ma duży potencjał. Wraz ze wzrostem odpowiedzialności za posiadane zwierzę, ale również wraz z bogaceniem się społeczeństwa, będzie przybywać tego typu usług. – (…) jest to ogromny rynek, który bardzo potrzebuje wsparcia w postaci profesjonalnych placówek opieki nad psami. Świetlica, hotel czy sklepy dla czworonogów są miejscami bardzo chętnie odwiedzanymi przez opiekunów psów, z miesiąca na miesiąc to zapotrzebowanie wzrasta i trzeba bardzo uważnie obserwować rynek, aby zdążyć wyjść naprzeciw potrzebom i sprostać wymaganiom gości. Już po 3 miesiącach działalności The Warsaw Pethouse otrzymaliśmy ponad 700 zgłoszeń z samej Warszawy. Po 2 latach prowadzenia działalności, w związku z dynamicznym rozwojem, przenieśliśmy placówkę w samo centrum warszawskiego Mokotowa, tak aby osoby pracujące w centrum Warszawy lub słynnym "Mordorze" mogły bez problemu dotrzeć i skorzystać ze świetlicy dla psów. Bez względu na porę roku zapotrzebowanie na usługi opieki dziennej jest takie same, ponieważ opiekunowie, co nas bardzo cieszy, patrzą głównie za potrzeby psa – informuje Kamil Berger.(...)

Cały artykuł: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Co-zrobic-z-psem-lub-kotem-w-czasie-wyjazdu-Ceny-hoteli-i-swietlic-dla-zwierzat-7586278.html